English | Svenska | Türkçe | Deutsch | 日本語

Yangınla Güvenli Mücadele

Kapalı ortam yangınları, yangın müdahale ekipleri için hem fiziksel hem de ruhsal olarak ciddi riskler içermektedir. coldcut™ cobra ile dışarıdan güvenli bir yerden yapı malzemelerini delerek yangın gazlarını soğutma yöntemimiz şu anki mevcut yangın müdahale yöntemleri içinde en güvenli olanıdır.

Özellikle normal şartlar altında duman içi dalış ekiplerinin üstlendiği riskler hiçbir meslek ve çalışma ortamında olmadığı kadar yüksektir.

Duman içi dalışları ciddi riskler içermekte ve yangın müdahale ekiplerinin aşırı strese girmelerine neden olmaktadır. Personel görme aralığının azaldığı veya tamamen yok olduğu, yapı malzemelerinin düştüğü, keskin nesnelerin etrafa fırladığı, yoğun ısı ve patlama risklerinin yüksek olduğu bir ortamda hem ruhsal hem de fiziksel risklere maruz kalmaktadır.

Yangın içinde kalan insanların kurtarılması veya yangın söndürme sonrası eşya ve benzeri malzemelerin mekan dışına taşınması eylemlerinin başka türlü yapılamayacağından, duman içi dalışları, her zaman yangın müdahale ekiplerinin başlıca görevlerinden biri olacaktır.

Cold Cut Systems AB tarafından geliştirilmiş coldcut cobra sistemi, dışarıdan güvenli bir pozisyondan her türlü yapı malzemelerini kısa bir süre içinde delerek kısa sürede yangın gazlarını soğutarak yangının yayılmasını engeller. Yangına dışarıdan müdahale ile yangın söndürme yöntemi mevcut yöntemler içinde en güvenli bir yöntemdir.

Olay yeri kurtarma amirinin diğer alternatif yöntemleri dikkate almadan duman içi dalış emri vermesi çok büyük bir sorumluluk üstlenmesi demektir. Olay yeri amiri müdahale ve kurtarma eylemi aşamasında diğer yöntem ve alternatifleri önceden planlamış olmalıdır.

coldcut™ cobra yangın söndürme sistemiyle birlikte termal kamera, pozitif basınçlı fanlar gibi kombine yöntemler kullanmak olay yeri amiri için duman içi dalış eylemi yerine farklı eylem imkanlarının oluşmasını sağlar.  

İtfaiye amirinden, olay yeri amiri ve yangın yeri sahibine kadar tüm ilgililerin en önemli amacı, müdahale ekibi için güvenli bir çalışma ortamını optimize etmek olmalıdır.  

coldcut™ cobra yangın söndürme sisteminin avantajları:

  • Dışarıdan güvenli bir konumdan yapılacak müdahale ile yangın müdahale ekibinin güvenliğini iyileştirilerek yüksek ısı ve yangın gazı patlaması gibi yaralayıcı veya ölümcül risklere maruz kalınmaması.
  • Dışarıdan müdahale edilecek bir yangında, müdahale ekiplerinin iş ortamı iyileştirilerek yangın içinde deri ve akciğeri etkileyecek kanserojen ve toksik dumanlara maruz bırakılmaması. 

Read more about

Efficient Fire Fighting

Read more about

Saving Environment

Read more about

Safer Fire Fighting