English | Svenska | Türkçe | Deutsch | 日本語

Yöntem

coldcut™ cobra yangın söndürme tekniği yüksek basınçlı su (>250 bar) ve aşındırıcı maddeden oluşan karışım ile bilinen tüm inşaat ve yapı malzemelerini deler.

Yöntem, dışarıdan yangın ve yangın gazları ile mücadeleyi kolaylaştırır. Yüksek basınçlı su, suya yüksek hız kazandırarak suyun küçük damlacıklara ayrışmasına neden olur.

Müdahalede bulunulan çatı, duvar, kapı, araç gövdesi, saç kaplama, silo ve benzeri yapı malzemeleri küçük çapta delindiğinde, cihazdan verilen aşındırıcı maddenin geçişi kapatılarak sadece çok ince ayrıştırılmış su buharının geçmesine izin verilir.

Delinen deliğin çok küçük olmasından dolayı yangının etkisini artıracak hiçbir oksijenin bu delikten geçmesi mümkün olmaz. Açılan delik ne kadar küçük çapta olursa, kapalı ortamdaki yangın gazı yoğunluğu daha kolay inversiyona uğrayacağından, yangın alanında ki ısı düşüşü de o kadar çabuk olur. Oluşan su buharının yangın alanında daha fazla kalması ısının düşmesine neden olacaktır. 

coldcut™ cobra yangın söndürücü ile yapılan müdahalelerde, yangın bölgesindeki sıcaklık ne kadar yüksek ise soğutma ve söndürme etkisi de o kadar yüksek oluyor. 

Şayet yangın çatı katı, çatı konstrüksiyonunu ve benzeri bölgeleri geçip yayılsa bile coldcut™ cobra yangın söndürücü yangınla mücadelede etkin bir araçtır.

Yoğun su damlacıkları yangın bölgesine girdiğinde oldukça etkin bir söndürme işlemi başlatılmış olur. Bu söndürme işlemi dört ayrı aşamada olur: 

  • Yangın etrafında oluşan gazların soğutulması
  • Yakıt ve yangın potansiyeli olan kuytu ceplerin soğutulması
  • Oksijen konsantrasyonunda azalma
  • Isı radyasyonunun absorbe edilmesi

 Genel olarak, suyun buharlaşması nedeniyle soğutma işlemi de daha hızlı gelişir. Çok küçük damlacıklar daha geniş yüzeye daha etkin bir şekilde yayılır. Su damlacıklarının hızı ne kadar yüksek ise yangın gazlarının soğutulması da o kadar hızlı olur.

 

Read more about

Efficient Fire Fighting

Read more about

Saving Environment

Read more about

Safer Fire Fighting