English | Svenska | Türkçe | Deutsch | 日本語

coldcut cobra hakkında

Cold Cut Systems Svenska AB, soğuk-kesme yangın söndürme teknolojisnde bir dünya lideridir. Şu an itibarıyla  45 ülkede, küçük panel van araçlar üzeri kurulumlardan,  özel müdahale birim araçlarına kadar 1200 den fazla coldcut™ cobra sistemleri kurulmuştur.

İsveç'te 50'den fazla İtfaiye Birimleri coldcut™ cobra yangın söndürme sistemini almıştır ve bu birimlerden bazıları da 6-7 coldcut™ cobra sistemine sahiptir. İtfaiye Birimlerinde coldcut™ cobra %80 oranında etkin olarak kullanılmaktadır.

coldcut cobra yangın söndürme tekniği sistemin tabanca ucundaki ve meme ağzından verilen yüksek basınçlı (> 250 bar) su ve aşındırıcı sayesinde bilinen tüm inşaat ve yapı malzemelerini çok hızlı bir şekilde keser. Yöntem, dışarıdan güvenli bir konumdan yangın ve yangın gazları ile mücadeleyi sağlar. Sistem tarafından açılan delik çok küçük olduğu için hiçbir oksijen yangın alanına giriş yapamaz ve alan içindeki  yangının söndürülme etkisi artmış olur..

coldcut™ cobra yangın söndürücüsü ile birlikte termal kamera ve pozitif basınçlı fanların kombine olarak kullanılması bir çok yangında başarı etkisini artırmıştır.

coldcut™ cobra sistemi dünya genelinde her gün kullanılmakta ve bu kullanımlarla ilgili olay yeri raporlarından bazılarını action reports da okuyabilirsiniz.

Soğuk-Kesme Söndürme yöntemi İsveç’te lise sonrası iki yıllık (SMO- Kazalara Karşı Korunma) eğitiminde zorunlu bir ders olarak gösterilmektedir. Bu eğitim İtfaiyeci veya İş Güvenliği ve Kurtarma eğitimi almak isteyen kişiler içindir.

coldcut™ cobra yangın söndürücünün başlıca avantajları:

• Yangına müdahale dışarıdan güvenli bir konumdan yapılacağından yangın müdahale ekibinin güvenliğini ve çalışma şartlarını iyileştirir.


• Yangın gazı soğutmaları erken bir aşamada gerçekleştireleceğinden, olay yeri amiri için müdahale planlaması için önemli bir zaman kazandıracaktır. Zamandan tasarruf.


• Soğuk-Kesme yöntemi eşsiz bir konseptir ve yangının yayılmasını önleyerek yangını sınırlandıran, kuytu yangınlara müdahale olanağı sağlayan ve aynı zamanda yoğun alevlerin söndürülmesindeki etkisi ile de yangın hasar maliyetlerinin azaltılması sağlanmış olur.

Read more about

Efficient Fire Fighting

Read more about

Saving Environment

Read more about

Safer Fire Fighting